خدمات جراحی بینی

رفع قوز بینی با جراحی بینی یا رینوپلاستی

قوز بینی یکی ازمشکلات ناخوشایند در چهره افراد می باشد که به علت عوامل مختلف از جمله وراثت و تروما ایجاد می گردد.قوز بینی در ناحیه میانی بینی وجود دارد و باعث ایجاد یک ظاهر زشت در بینی افراد می گردد،به همین علت بسیاری از افراد متمایل به از بین بردن این عارضه در کمترین زمان هستند.
از بین بردن قوز بینی و اصلاح آن کار دشواری نیست.اصلاح برآمدگی دربینی هایی که قوز دارند به دو روش جراحی و غیرجراحی انجام می گیرد.اما برطرف کردن قوز بینی با نخ بهتر است یا با جراحی بینی؟برای این که بفهمید کدام روش انتخاب بهتری می باشد با ما همراه باشید.

قوز بینی چیست؟

مشکل قوز بینی به طور معمول به استخوان وغضروف پشت بینی مربوط می شود،اما علت اصلی قوز بینی در هر شخصی متفاوت می باشد.تشخیص دلیل قوز بینی برعهده پزشک می باشد که پس از معاینه دقیق علت اصلی را تعیین می نماید.گاهی اوقات ممکن است قوز بینی به علت ضربه و آسیب در زمان کودکی اتفاق افتاده باشد و ممکن است گاهی اوقات کاملا ارثی باشد.در هر صورتی عوامل مختلفی سبب قوز شدن قسمت میانی بینیمی شودکه باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

قوز بینی از لحاظ سایز و اندازه نیز متفاوت می باشد و ممکن است بسیار کوچک یا بزرگ با به فرم عقابی باشد.هرچه این قوز بیشتر باشد آزاردهنده تر می باشد.در عمل قوز بینی به کمک افزایش سپتوم و افزودن گرافت غضروفی به ناحیه پایینی بینی می توان تورفتگی و بینی عقابی را تغییر و برطرف نمود.تعیین روش اصلاح قوز بینی برعهده پزشک می باشد.

 

اقدامات مهم قبل از درمان قوز بینی

هنگامی که قصد عمل قوز بینی خود را دارید،می بایست قبل از هر اقدامی به طور کامل و با دقت مورد معاینه و بررسی قرار گیرید تا بهترین روش اصلاح قوز بینی برای شما تعیین گردد.این کار باید توسط پزشک باتجربه و کاربلد صورت گیرد و پزشک با کمک ازعکس رادیولوژی این کار را انجام می دهد.

بررسی استاندارد عکس رادیولوژی این امکان را به پزشک می دهد تا دلیل اصلی قوز بینی را پیدا کند.دراکثر مواقع بزرگی قوز بینی به علت بزرگی استخوان و تیغه پشتی بینی یا جلوآمدگی بیش ازحد سر بینی است.
پزشک می بایست پس از تشخیص دلیل اصلی قوز شدن بینی به وضعیت سربینی و پایه بینی بیمار توجه کند تا پس از عمل نتایج نهایی مورد رضایت بیمار باشد.از جهتی معاینه داخلی بینی هم ضروری می باشد،در این معاینه حالت تیغه و مخروط بینی مورد بررسی قرار می گیرد.بررسی تیغه بینی کمک می کند تا روند اصلاح کاهش قوز بینی مطلوب شود.

قوز بینی به طور معمول به سه حالت کاذب،واقعی و پنهان دسته بندی می گردد و تشخیص نوع قوز بینی شما به پزشک کمک می کند تا نسبت به برطرف کردن آن بهتر عمل نماید.
به عنوان نمونه برای برطرف کردن قوز کاذب بینی امکان اصلاح برآمدگی نوک بینی نیز وجود دارد.در قوز واقعی بینی طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی مساوی است،اما در قوز کاذب بینی،طول برآمدگی نوک بینی نسبت به فاصله بین لب و بینی کمتر می باشد.

 

اهمیت انجام مشاوره قبل از درمان

انجام مشاوره اولیه قبل از اصلاح قوز بینی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد دراین جلسه مشاوره،پزشک تمامی نکات رادرمورد رفع قوزبینی شما مطرح می کند.دکتر پس از بررسی فرم و حالت بینی شما ،راه های هوایی داخل بینی،انعطاف پذیری غضروف بینی و بافت پوست به شما بهترین و مناسب ترین روش را پیشنهاد می دهد.
شما می بایست تمامی سابقه پزشکی خود را به پزشک بازگو کرده،همچنین اگر تصمیم
به بارداری پس ازجراحی دارید حتما این مساله را به پزشکتون اطلاع دهید.
پزشک شما باید باتجربه،دلسوز باشد و بهترین و موثرترین روش را به شما پیشنهاد دهد.در مواقعی که بینی شما دارای پوست باضخامت بالا و چربی زیاد باشد پزشک به شما جراحی را به علت نگرفتن نتیجه ایده آل پیشنهاد نمی دهد همچنین نیازمند صرف هزینه بالاهم هست.
در این مواقع داوطلب میتواند از روش های دیگری مانند تزریق ژل یا لیفت با نخ را توصیه می نماید.در هر صورت پزشک بهترین روش را برای رفع قوز بینی شما پیشنهاد می دهد.

 

نحوه برطرف کردن قوز بینی به روش جراحی

قوز روی بینی را می توان به روش های متفاوتی برطرف نمود.یکی از بهترین و متداول ترین روش ها روش جراحی قوز بینی با جراحی بینی یا رینوپلاستی می باشد.کم کردن اندازه بینی قوزدار یک عمل جراحی پرطرفدار می باشد که در اکثر مواقع موفقیت آمیز می باشد.

پیش از انجام عمل یک متخصص بیهوشی،ماده بیهوشی را به همراه داروی مسکن و آرام بخش به بیمار تزریق می نماید.پس از آرامش داوطلب،پزشک بلوک عصبی را به صورت موضعی در قسمت شبکه عصب سه قلو محل انجام جراحی تزریق می نماید.در این وضعیت متقاضی آماده یک عمل آسان و بدون دردسر خواهد بود.

برطرف کردن قوز بینی در بینی های پایه کوتاه

اگر پایه بینی بیمار کوتاه باشد و یا سربینی درحالت مناسبی قرار نداشت،پزشک در این حالت برای رفع آن از روش های بخیه یا پیوند بافت غضروفی استفاده می نماید تا فرم بینی قوزدار کوچک شود و موقعیت سر بینی و پایه آن هماهنگ شود.

برطرف کردن قوز بینی کوچک

در حالتی که برآمدگی روی بینی کوچک باشد،تراشیدن سطحی برآمدگی موثرترین راه حل می باشد.

اصلاح قوز بینی متوسط تا شدید

در حالتی که برآمدگی متوسط تا شدید باشد،عمل بینی قوز دار می تواند باعث ایجاد مشکلی به نام نقص سقف باز شود. به همین علت برای پیشگیری از این مساله در طول جراحی پزشک ازروش شکستن و برش استخوان بینی بهره می گیرد.

 

آیا جراحی بینی قوزدار عوارض زیادی دارد؟

هر جراحی عوارض خاص خود را دارد،اما می توان با انتخاب درست پزشک و رعایت نکته های مراقبتی این خطرات را به حداقل رساند.پس از عمل بینی به طور معمول یک هفته از یک اسپلینت بینی استفاده می گردد.یک روز پس از جراحی بینی،بیمار از بیمارستان یا کلینیک مرخص و می بایست تا دو هفته در خانه استراحت نماید.

بیمار با رعایت تمامی موارد ذکر شده توسط پزشک پس از عمل می تواند سریع تر به بهبودی کامل دست پیدا نماید.
در روزهای اول کبودی دور چشم،خونریزی و ورم بینی امری متداول بوده و جای نگرانی نیست.همچنین بروز سردرد امری رایج بوده که با مسکن قابل برطرف شدن می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا