خدمات فیزیوتراپی

بهبود کمر درد با فیزیوتراپی در خانه

فیزیوتراپی کمر در منزل ،کمردرد یکی از بیماری های متداولی است که می تواند دلایل متعددی داشته باشد.بیشترین دلیل درد کمر اختلالات آسیب های دیسک و گرفتگی های عضلانی هستند که بسته به میزان شدت و نوع آن درمان های آن ها مختلف می باشد.برخی از این دردها به جراحی و برخی دیگر با فیزوتراپی قابل درمان می باشد.البته در روش جراحی هم در مرحله پس از عمل نیاز به فیزیوتراپی برای بهبود کامل می باشد.

فیزیوتراپی یک روشی از درمان است که به بهبود حرکت و عملکرد مفصل ها و عضلات شما کمک می کند.فیزیوتراپ ها برای کمک به بهبود درد کمر و همچنین مشاوره در مورد مراقبت از کمر از طیف وسیعی از درمان ها و روش ها استفاده می نمایند.

فیزیوتراپی کمر چیست؟

اکثر بیمارانی که به این روش درمان احتیاج پیدا می کنند،دارای آسیب های دیسک هستند،البته تعداد افرادی که از گرفتگی عضلات کمر رنج می برند هم کم نیست،در هر صورت مجموعه ای از تمرین ها و ورزش ها برای درمان بیماران توسط متخصصان در نظر گرفته می شود که به آن فیزیوتراپی کمر گفته می شود.
این تمرینات به طور معمول طی جلسات زیاد به وسیله پزشک یا متخصص انجام می گیرد و از آن جهت که این دردها قابل برگشت می باشد تعدادی از این روش ها نیز به بیمار آموزش داده می شود که آن ها را حین استراحت یا کار برای پیشگیری از برگشت دوباره انجام دهد.

چرا برای درد کمر نیاز به فیزیوتراپی دارم؟

اگر درد در ناحیه کمر دارید که باعث ایجاد مشکل برای شما شده است یا پس از چند هفته بهبود پیدا نکرده است می بایست به یک متخصص فیزیوتراپ مراجعه نمایید .این درد می تواند به علت های مختلفی که ذکر می شود باشد:

  • کمر درد غیر اختصاصی:

این نوع درد علت مشخصی از جمله پزشکی یا صدمه اساسی در آن وجود ندارد.

  •  درد سیاتیک:

این دردی است که از پشت پاها به پایین پاهای شما گسترده می شود که محتمل است ناشی از دیسک طولانی مدت باشد.دیسک طولانی مدت زمانی است که دیسک موجود در ستون فقرات از حالت طبیعی و نرمال خود بیرون می زند و به ریشه عصبی فشار وارد می کند.

  • کمر درد ناشی از پیری دیسک ها در ناحیه ستون فقرات شما

  •  تنگی ستون فقرات:

به این حالت که فضای اطراف نخاع شما باریک می شود و به نخاع شما فشار وارد می کند.

تمرینات فیزیوتراپی کمر

اصلی ترین تمرین های فیزیوتراپی دیسک کمر را حرکات مخصوص برای کاستن فشار بر اعصاب کمر و کاستن درد تشکیل می دهد،علاوه بر انجام تمرینات کششی برای بالا بردن انعطاف بدن و افزایش توان و بهبود قوای ماهیچه ها انجام می شود.
تمرینات دیگر عبارتند از:حرکات تقویتی برای عضلات بزرگ و اصلی برای تقویت مفاصلی که باعث درد می شود.انجام تمرینات ایروبیک برای بهبودی کامل و بازتوانی نیروی جسمی و چابکی،درمان های دستی،تحریک الکتریکی،ترکشنو سرمادرمانی و …که انجام هرکدام از این تمرین ها به نوع مشکل شخص و میزان درد بستگی دارد.

فیزیوتراپی گرفتگی و اسپاسم کمر

اسپاسم عضلات کمر یکی از متداول ترین مشکلات بیماران مبتلا به کمر درد می باشد،اگر این گرفتگی به صورت حاد و طولانی مدت بروز پیدا کند،فیزیوتراپی علاوه بر درمان می تواند علت آشکار شدن این گرفتگی را پیدا و از اوت کردن دوباره آن جلوگیری نماید.نوع فیزیوتراپی بسته به شدت و ناحیه گرفتگی می توند متفاوت باشد که این روش ها به طور عمده عبارتند از:درمان های دستی،ماساژ دادن،الکتروتراپی،تمرین درمانی و التراسوندتراپی.

حرکات متداول کششی که برای درمان اسپاسم عضله های کمر در نظر گرفته می شود سه حرکت هستند که با کمک فیزیوتراپ انجام می شودعبارتند از:

. کشیدن زانوها تا میانه قفسه سینه در حالت درازکش برای انقباض عضلات کمر.
. انقباض عضلات کمر با استفاده از حرکت زانوها به سمت چپ و راست به صورت خوابیده.
. حالت نیایش و سجده با دست های کشیده به سمت جلو برای کشش عضلات پشت.

فیزیوتراپی کمر در خانه

برخی اوقات بیماران مجبور به استراحت کامل در خانه هستند و یا پس از عمل جراحی می بایست برای مدت زمان طولانی استراحت نمایند.این افراد به علت بی تحرکی و حالت درازکشیده ممکن است در قسمت ستون فقرات دچار مشکل شوند.در این حالت متخصص در ابتدا مشکلات را شناسایی می کند و سپس تمرینات ضد التهاب و صدمه و تمرینات تخصصی ثبات ستون فقرات را در فیزیوتراپی در خانه شروع کند.

در هنگام اسپاسم عضلات،فیزیوتراپ با درمان های دستی و ماساژ درمانی،گرفتگی ها را برطرف می نماید و در مرحله بعد تمرینات ویژه روزانه و روش های اصلاح سبک نشست و برخاست استراحت به بیمار تعلیم داده شود.متخصصان مجرب پالادیوم بیوتی این کار را با حداکثر کیفیت برای شما انجام خواهند داد.

 

فیزیوتراپی کمر پس از عمل جراحی

بعد از عمل جراحی در قسمت کمر،محتمل است بافت های اطراف دچار چسبندگی شوند
و بیمار دچار مشکل شود،فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی این عوارض را کم کرده و باعث ثبات در قسمت ستون فقرات می شود و قدرت کمر بیمار را افزایش خواهد داد.
این فیزیوتراپی می تواند در شکل و روش های متععد از جمله:لیزر،تمرینات دستی و سفارشات لازم برای مهار فعالیت های جسمانی بیمار،انجام می گیرد.آموزش بیمار در این مرحله بسیار مهم می باشد و روش های درست ایستادن،نشستن،خوابیدن،انواع خم شدن،بلند کردن اشیاء متفاوت و … را با تمرین درمانی آموزش می بیند.

مقالات بیشتر :درباره خدمات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کمر برای کودکان

ایجاد صدمه و عارضه در کودکان در قسمت کمر بیشتر هنگام تمرین و ورزش حرفه ای و یا بازی کردن های خطرناک ایجاد می شود،البته ممکن است کودک از روی مبل یا ارتفاعی بلند سقوط کند و از قسمت پشت دچار آسیب شود.دراین حالت پزشک متخصص با تمرینات گام به گام کودک را به بهبودی کامل نزدیک می کند،به طور مثال اصلاح روش حرکت با راه رفتن به وسیله میله و تقویت کردن هسته ای برای حفظ تعادل و …
فیزیوتراپی دیسک کمر با لیزر

استفاده از دستگاه لیزر در فیزیوتراپی یکی از روش های درمانی متداول است که باعث بازیابی بافت های معیوب،افزایش عملکرد اعصاب،کاهش درد و… می شود.در مواقعی که دیسک بین مهره ها دچار مصدومیت شده باشد با لیزر پرقدرت می توان دیسک را بازسازی کرد و فشار را از بافت های عصبی و قسمت های اطراف دیسک برطرف کرد.

جراحی دیسک کمر

ممکن است آسیب ها به دیسک کمر زیاد باشد و حتی بیمار دچار شکستگی شده باشد که در این صورت با تشخیص پزشک،نیاز به عمل جراحی دیسک پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا