خدمات جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

 عمل بینی گوشتی در گذشته به اندازه امروز نتایج موفقیت آمیز نبود؛ چون قبلا این عمل با تراشیدن غضروف و نازک کردن پوست این نوع بینی انجام می شد که نتیجه اون بعد چند سال، بازگشت بینی به فرم و حالت اولیه بود. اما امروزه به لطف روش های پیشرفته تر، این مشکل رفع شده و جراحی بینی گوشتی می تونه به اندازه بینی استخونی موفق باشه. در ادامه بیشتر به راجعه به جراحی این نوع بینی صحبت می کنیم.

چگونه بفهمیم بینی مان گوشتی است؟

ممکنه بعضیا که می خوان جراحی بینی انجام بدن، ندونن که بینی هاشون تو دسته بینی های گوشتیه یا استخونی. اما خب مشخصه هایی وجود دارن که به تشخیص بینی ها کمک می کنن. در کل بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارن، غده های چربی زیادی دارن و منافذشون بازه. علاوه بر این تعداد زیادی غده های چربی دارن و ساختار عضروفی اونها ضعیفه. پره های این نوع بینی هم به صورت باز و پهن هستن.

آیا ضخامت پوست بر جراحی بینی گوشتی تاثیر می گذاره؟

نوع پوست، فاکتوری تاثیرگذار بر نتیجه عمله و می تونه در پروسه جراحی محدودیت هایی ایجاد کنه. حتی نوع پوست تعیین کننده نوع برنامه ریزی برای عمله. نازک بودن پوست بینی به این معنیه که ساختار های زیری و عضروف رو یه لایه نازک پوشونده و کوچکترین ناهمواری در پل بینی به چشم میاد. اما در عوض، ایجاد تعییرات رو لایه های زیری راحت تره و بعد عمل هم تورم سریع خوب می شه و اسکار حاصل از جراحی خیلی بهتر بهبود پیدا می کنه.
اما در بینی های با پوست ضخیم، لایه ضخیمی روی ساختار زیری بینی رو پوشونده. هر چند ایجاد تغییرات روی این لایه های زیری سخت تره، اما خیلی حساس نیست و ناهنجاری کمتری نسبت به پوست های نازک پیش میاد.
بنابراین در بیمارانی که پوست بینی اونها خیلی نازکه، ایجاد یک پل بینی صاف، حساسیت و دقت زیادی می خواد. برای تقویت پوست بینی این افراد می شه از پیوندهای عضروف، درم و فاسیا استفاده کرد.

مناسب ترین روش برای عمل بینی گوشتی

برای عمل این نوع بینی، ابتدا جراح، بینی بیمار رو از نظر وضعیت استخوان، غضرف و پوست بررسی می کنه. اگر اندازه بینی خیلی بزرگ باشه و تغییرات زیادی بخواد، از روش جراحی باز استفاده می شه که البته این به نظر پزشک بستگی داره.
چه در روش جراحی باز و چه بسته برای بینی های گوشتی، جراح اقدام به تقویت غضروف های بینی می کنه که نتیجه عمل برگشت ناپذیر باشه. با این کار استحکام بینی بیشتر و نتیجه عمل هم بهتر می شه. گاهی هم پزشک بعد عمل، به لایه های زیرین و عمیق پوست کورتون تزریق می کنه که مانع از افتادگی بینی بشه.

باورهای غلط درباره عمل بینی گوشتی

در مورد بینی گوشتی باورهای غلط یا بهتره بگیم افسانه هایی وجود داره که کاملا غیر علمیه. مثلا می گن که عمل این نوع بینی خیلی سخت تر از بینی استخونیه. یا اینکه عمل این بینی برگشت پذیره و چند سال بعد عمل دوباره به حالت قبلی بر می گرده. اما بهتره بدونید این نظرها فقط در حد حرف هستن و با مراجعه به پزشک متخصص و مشورت با اون نظرتون عوض می شه.
اگه بینی گوشتی به دست یک پزشک جراح و با تجربه و به روش اصولی انجام بشه، نتیجه او می تونه تا آخر عمر موندگار بشه. ضمن اینکه امروزه برای بینی های گوشتی می شه از روش های فانتزی و نیمه فانتزی متناسب با اجزای صورت استفاده کرد که می تونه نتیجه جراحی بینی گوشتی رو بهتر کنه. هر چند که میزان انتظارات شما از نتیجه عمل باید واقع بینانه و با توجه به شرایط پوست، استخون بندی و عضروف بینی تون باشه.

نکاتی در مورد عمل بینی فانتزی گوشتی

عمل بینی گوشتی نسبت به استخونی پیچیدگی بیشتری داره؛ بنابراین نتیجه اون اول از همه به مهارت و تخصص جراح در انجام جراحی بینی گوشتی بستگی داره. بنابراین انتخاب پزشک حرف اول رو میزنه. پزشک قبل از انجام عمل، طی جلسه مشاوره، ابتدا ساختار و نوع بینی بیمار رو بررسی می کنه تا ببینه که آیا امکان انجام عمل فانتزی رو داره یا نه.
یکی از شرایط مهم برای بینی فانتری داشتن پوست نازک و عضروف ضخیم هست. اما از اونجایی که تو بینی های گوشتی پوست ضخیم و شل و غضروف هم ضخیمه، کار رو سخت تر می کنه. در گذشته فقط عمل فانتزی رو برای بینی های استخونی انجام می دادن و برای بینی های گوشتی فقط عمل طبیعی انجام می شد. اما امروزه روش هایی اومدن که امکان انجام جراحی فانتزی برای بینی های گوشتی هم فراهم شده.

بیشتر بخوانید : بازسازی بینی

نحوه جراحی بینی گوشتی فانتزی

انتظاری که از عمل بینی گوشتی فانتزی (عروسکی) میره، نازک تر و کوچیک تر کردن بخش پایینی بینی، جمع شده پره ها و نوک هست. قبلا برای انجام این نوع عمل، باید غضروف های بینی صیقل داده می شد، اما برداشته نمی شد، به همین خاطر امکان بازگشت بینی به حالت قبلی وجود داشت. اما به تدریج روش های جدیدی اومدن که باعث میشن امکان بازگشت جراحی بینی گوشتی فانتزی به حداقل ممکن برسه.
مهم ترین خواسته بیمار در جراحی بینی عروسکی، کوچیک شدن اونه. برای اینکه نوک بینی رو کوتاه کنن، انحنای زیادی بهش می دن. بنابراین انجام اون حساسیت خیلی زیادی داره و جراح حتما باید تجربه و مهارت بالایی تو انجام این نوع عمل داشته باشه. بنابراین حتما باید قبل عمل در مورد پزشک تحقیقات کافی داشته باشین و حتما نمونه کارهاش رو ببینین.
پزشک تو این نوع جراحی باید کاری کنه که ویژگی های بینی گوشتی متناسب با مدل فانتزی بینی باشه تا در نهایت نتیجه دلخواه حاصل بشه. البته پزشک حتما باید سایز و شکل بینی رو متناسب با اجزای دیگه صورت دربیاره، نوک بینی رو هم باید کمی بالاتر از بینی طبیعی قرار بگیره و اندازه اون کوچیک تر از مدل طبیعی باشه. تو این نوع جراحی اگه پزشک کاربلد نباشه، ممکنه تو تنفس اختلال ایجاد بشه.

 

بیشتر بخوانید : هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

شکل نهایی بینی گوشتی بعد از عمل

اینکه بینی بعد عمل چه شکل و فرمی پیدا کنه، به عوامل مختلفی مثل شکل استخون، غضروف، پوست و موارد دیگه بستگی داره. تو بینی فانتزی پزشک اقدام به صاف کردن، تقویت استخون و غضروف، بالا آوردن نوک بینی، تغییر شکل پره ها و … می کنه تا شکل نهایی بینی رو رقم بزنه. البته میزان رضایت از نتیجه جراحی علاوه بر تمام موارد گفته شده، به انتظارات واقع بینانه بیمار از نتیجه هم بستگی داره که باید شرایط بینیش رو در نظر بگیره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا