خدمات جراحی بینی

آیا خنده و گریه بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

پس از جراحی بینی،لیستی از از کارها و مراقبت ها و بایدها و نبایدها در اختیار شما قرار داده می شود تا به سرعت بهبودی شما و بدست آمدن یک نتیجه ایده آل به شما کمک نماید که یکی از این موارد کنترل حالات صورت می باشد تا فشار و صدمه کمتری به بینی و بخیه ها ایجاد گردد.
گریه کردن و خندیدن بعد عمل بینی یکی از کارهای یکی از کارهای ناگزیر وخیلی مواقع پیش می آید که به محرک های متفاوتی واکنش نشان بدهیم و این واکنش ها با تغییر در حالات چهره مان توامان خواهد بود.اما به شدت توصیه می گردد که مدت هفته های اول پس از جراحی،از عطسه،خندیدن یا خمیازه کشیدن اجتناب نمایید و حرکات صورت تا حد امکان محدود شوند،اما علت آن چه می باشد؟آیا تاثیر و تغییری در نتایج جراحی ایجاد خواهد شد؟

از جهتی،هنگام گریه کردن،خندیدن،یا حتی عطسه کردن و یا خمیازه کشیدن فساری که به بخیه ها وارد می گردد می تواند باعث باز شدن و ایجاد درد و ناراحتی گردد و به همین علت است که گفته می شود تا حد امکان با دهان بسته عطسه کنید و خمیازه بکشید و دهان خود راخیلی باز نکنید.

 

اثرات خندیدن و گریه کردن بر نتایج جراحی

جراحی بینی ،حاوی بکارگیری تغییرات بر روی استخوان و غضروف است که پس ازجراحی،این دو ساختار متزلزل هستند و به آرامی جوش می خورند و فرم می گیرند،همچنین نیز،بخیه ها نیز در طول چند روز یا چند هفته بسته می شوند و هدف از رعایت مراقبت ها در دوران نقاهت و بهبودی،کمک به افزایش سرعت روند سلامتی می باشد.به طور معمول شش تا هشت هفته زمان می برد تا دوره ترمیم طی شود و استخوان در جای خود ثابت نگه داشته شود که پیشنهاد می شود دراینزمان کنترل بیشتری بر حرکات صورت خود داشته و با شدت زیاد نخندید.

گریه کردن و خندیدن بخشی از حرکاتی هستند که باعث ایجاد فشار بیشتر به بخیه ها و ساختاربینی می شوند که باز شدن بخیه ها می تواند منجر به خونریزی و درد گردد و عوارضی مثل عفونت را به همراه داشته و هنگامی که فشار به استخوان یا غضروف وارد گردد،می توان این انتظار را داشت که حالت و فرم سوراخ ها یا پره های بینی تغییر کند و یا نوک بینی دچار افتادگی گردد.آن دستهاز اشخاصی که نوک بینی آن ها به سمت بالا کشیده شده یا سوراخ های بینی آن ها کوچک تر شده،می بایست بیشتر به مواردی مثل خندیدن وگریه نکردن پس از جراحی توجه کنند.
از جهتی دیگر،وقتی که گریه می کنید،بینی شما دچار گرفتگی می شود و مایعاتی درون بینی جمع شده و بااینکه فین کردن غیرمجاز می باشد ،تخلیه ترشحات پس از جراحی امری سخت می باشد که می تواند باعث ایجاد تورم داخل بینی و سخت تر شدن تنفس شود.به همین علت سعی کنید تا جای ممکن پس از مل جراحی بینی در موقعیت های احساسی قرارنگیریدا فشار کمتری به بینی تان وارد شود.

 

کنترل خندیدن و گریه کردن

حال این مساله مطرح می گرددکه به جه صورت می توان احساساتی مثل خندیدن یا گریه کردن را کنترل نمود یا چگونه بفهمیم که نوع خنده ما به بینی ما فشار می آورد یا خیر؟
بهترین نشانه درد می باشد و هر زمانی که موقع خندیدن یا گریه کردن احساس درد کردید باید بدانید که از حد مجاز فراتر رفته اید.برای کنترل این حالت می توانید در زمان خندیدن دو طرف صورت خود را با دست گرفته و یا بادهان باز بخندید تا فشار کمتری به صورت خود وارد کنید.

 

مراقبت های لازم پس از جراحی بینی

ازجمله مراقبت هایی که در مدت زمان نقاهت و بهبودی بینی باید به آن اهمیت داد می توان به نکات زیر اشاره نمود:
. گرفتگی بینی یا آبریزش بینی پس از عمل امری کاملا طبیعی می باشد که درچنین حالاتی از دستکاری کردن بینی خود اجتناب کرده و می توانید با استفاده از گوش پاک کن یا دستمال این کار رو انجام دهید و می بایست این کار به آرامی انجام شود
. از فین کردن و تخلیه بینی پس از جراحی به مدت چند هفته جلوگیری کرده و برای شستشو بینی خود می توانید از سرم سالین استفاده نمایید.
. تا حد امکان در منزل استراحت نمایید و از انجام ورزش سنگین خودداری نمایید .
. از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید و تا حد امکان غذاهای آبکی مانند سوپ میل نمایید.همچنین برای دهیدراته نگه داشتن بدن از نوشیدنی آب غافل نشوید.
.لباس هایی را انتخاب کنید که دارای یقه گشاد هستند که در هنگام پوشیدن و در آوردن لباس تماسی با بینی تان نداشته باشد.
.تا حدامکان سر شما باید به سمت بالا نگه داشته شود و هنگام خوابیدن یکی دوتا بالشت زیر سرتان بگذارید.
. مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک می بایست سر وقت باشد.
. در صورت داشتن درد می توانید از مسکن هایی مانند استامینوفن استفاده نمایید اما باید توجه داشته باشید که از داروهای رقیق کننده مانند آسپرین و همچنین مصرف مکمل ها و ویتامین ها خودداری نمایید.

 

تا چه مدت پس از عمل بینی باید مراقب حرکات شدید صورت بود؟

توصیه می گردد تا یک ماه پس از عمل از انجام کارهایی مانند عطسه محکم،خندیدن بلند و یا جویدن غذاهای سفت پرهیز نمایید.

خمیازه کشیدن پس از جراحی بتید به چه صورت باشد؟

خمیازه کشیدن یا عطسه کردن مثل خندیدن شدید می تواند فرم بینی را تحت تاثیر قرار دهد به همین علت شما می بایست خواب و استراحت کامل را بعد از عمل داشته باشید تا کمتر دچار خمیازه کشیدن شوید.

عطسه کردن پس از جراحی بینی فشاری به بینی وارد می نماید؟

بله عطسه کردن می تواند وارد کردن فشار در بینی و خونریزی گردد که پیشنهاد می شود با باز کردن دهان فشار را کم نموده و از راه دهان این هوا را تخلیه نمایید.برای جلوگیری از عطسه از بوکردن مواد حساسیت زا مانند فلفل و ادویه اجتناب نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا