خدمات جراحی بینی

خون ریزی پس ازجراحی بینی

احتمال خونریزی پس از جراحی بینی ،جراحی بینی با هدف بهتر کردن زیبایی ظاهری و ایجاد تغییر در فرم و ساختار بینی صورت می پذیرد و با توجه به این که هماهنگی و تناسب بیشتری را در میان اجزای بدن شکل می دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس در شخص می گردد،از جمله روش های متداول و محبوب به حساب می آید.

روشی که با بیشترین رضایت عمل به همراه است و افراد پس از گذر ار دوره نقاهت و ترمیم،می توانتد شاهد بدست آوردن نتایج ایده آل باشند.اما باید این موضوع مدنظر قرار گیرد که تمامی روش های جراحی با یک سری عوارض احتمالی همراه هستند و جراحی بینی هم از این امر مستثنی نمی باشد.

بعضی از افراد هفته اول پس از عمل با علائمی از خونریزی مواجه می شوند که البته این امر بسیار کم رخ می دهد اما می تواند به عنوان یکی از عوارض خطرناک جراحی بینی در نظر گرفته شود.ما در ادامه به این مساله می پردازیم.

احتمال خونریزی پس از جراحی بینی چقدر می باشد؟

در جراحی بینی از روش ها و تکنیک های متفاوتی استفاده می شود که بالاترین میزان ایمنی را به همراه دارد که با این حال احتمال بروز هر نوع عارضه ای برای شخص وجود دارد.اما خوشبختانه بسیاری از عوارض جراحی به آسانی قابل درمان و پیشگیری می باشند.هنگامی که که توصیه های گفته شده توسط پزشک قبل و پس از عمل رعایت شوند،از بروز عوارض شدید جلوگیری خواهد شد.

احتمال خونریزی پس از جراحی وجود دارد و که طبیعی می باشد که در اکثر موارد و هنگامی که فشار و ضربه ای به بینی وارد نشده باشد احتمال دارد چند روزی ادامه پیدا کند.

از آنجایی که عروق خونی زیادی در بینی وجود دارد پزشک تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا کمترین میزان آسیب به رگ های خونی وارد گردد.به طور متوسط در حدود 50میلی لیتر خون از دست می رود و این مقدار در اشخاصی که دارای فشار خون بالا هستند می تواند بیشتر باشد.

پس از جراحی تامپون داخل بینی قرار می گیرد که علاوه بر اینکه فرم دهی بهتر بینی کمک می نماید از خونریزی پیشگیری می نماید و استفاده از آن تا حد زیادی از عفونت هم پیشگیری می نماید.این تامپون آغشته به تتراسایکلین می باشد تا جلوی خشک شدن بینی و بروز عفونت گرفته شود.

علت خونریزی پس از جراحی بینی

با توجه به این که خونریزی پس از جراحی بسیار نادر می باشد اما می تواند دلایل زیر را داشته باشد:

. بالا رفتن فشار خون:

یکی از علت های اصلی خونریزی پس از عمل،بالارفتن سطح فشار خون می باشد و در صورتی که شخصی دارای فشار خون بالا باشد می بایست قبل از عمل جراحی تحت کنترل پزشک باشد.افرادی که دارای فشار خون بالا ،مشکلات مربوط با انعقاد خون یا دارای تپش قلب بالا هستند باید یکسری از مراقبت های دوره نقاهت را توجه بیشتری نسب به آن انجام دهند.
. مصرف داروهای ضد التهاب و داروهای رقیق کننده خون:داروهایی مانند آسپرین،ژلوفن،نوافن،ناپروکسن و … خون را رقیق می کنند و احتمال خونریزی را در فرد پس از عمل بیشتر می نمایند.به همین علت مصرف این داروها چند هفته قبل از عمل می بایست قطع گردند.

. خشکی بینی:

باتوجه به این که شما پس از عمل جراحی می بایست از بینی نفس بکشید،بینی دارای التهاب می شود و مخاطبینی خشک می گردد و در ادامه به علت خشکی بینی احتمال خونریزی وجود خواهد داشت.به همین علت توصیه می شود تا چند هفته پس از جراحی بینی را با سرم سالین شستشو دهید تا ترشحات و خون خارج گردد و از میزان گرفتگی آن کم شود.

. انحراف شدید بینی:

آن دسته از افرادی که دچار انحراف زیاد در بینی خود هستند،بیشتر در معرض خونریزی می باشند،زیرا تغییرات بیشتری بر روی استخوان و غضروف انجام می شود و درصد آسیب دیدگی و پاره رشدن رگ های خونی بیشتر می باشد و شاهد خونریزی خواهیم بود.

. اثرات داروهای بیهوشی:

اثرات داروهای بیهوشی چند ساعت پس ازجراحی از بین می رود و میزان اثر و نتیجه آن در هر شخص متفاوت می باشد.اما نکته ای که حائز اهمیت است این داروها فشار خون را به تدریج بالا می برند و به طور غیر مستقیم میتواند باعث خونریزی شوند.به همین علت شما چند ساعت پس از عمل احساس درد یا حالت تهوع پس از جراحی دارید.

 

جلوگیری از خونریزی پس از جراحی

خوشبختانه اقدامات و راه هایی وجود دارد که از این امرپیشگیری می کنند که عبارتند از:
. سعی کنید از هرگونه ضربه به بینی پیشگیری کنید و هنگام خوابیدن طاق باز بخوابید
. از مصرف غذاهای سفت پرهیز کنید.
. حتما می بایست با دهن باز عطسه کنید.
. از فین خودداری نمایید زیرا باعث ایجاد فشار به داخل بینی می شود که باعث خونریزی می شود.
. استفاده از کمپرس یخ می تواند از بروز التهاب و ورم تا حدود زیادی بکاهد.
. سعی کنید کنترل بیشتری روی حرکات صورت داشته باشید و از خنده شدید و خمیازه با شدت بالا جلوگیری نمایید.

چه مدت زمان طول می شکد تا خونریزی قطع شود؟

خونریزی می تواند پس از چند ساعت پس از عمل آغاز شود و در حدود سه تا هفت روز ادامه پیدا کند که با وجود آسیب ها و خشک شدن و تورم بینی این امر موضوعی طبیعی می باشد.اما اگر با رعایت توصیه های پزشک همچنان خونریزی ادامه پیدا کرد حتما می بایست به پزشکتون مراجعه نمایید.

آیا خونریزی داخل چشم هم امکان پذیرمی باشد؟

یکی از موارد متداولی که پس از جراحی با آن روبرو خواهید شد مشاهده لکه های خون در داخل چشم می باشد که به علت فشاری است که در طول عمل به چشم ها وارد می شود و کبودی های زیر چشم به همین دلیل می باشد.
این حالت طی چند روز اول پس از جراحی شدت می گیرد و از روز سوم به بعد شاهد کمترین شدن این کبودی ها هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا