خدمات فیزیوتراپی

اصول فیزیوتراپی کودکان

اصول فیزیوتراپی کودکان ،فیزیوتراپیست‌ها برنامه‌های درمانی را برای بهبود و یا بازیابی عملکردهای حرکتی، به حداکثر رساندن حرکت، بهبود سندرم‌های درد، و درمان و پیشگیری از تغییرات فیزیکی مرتبط با بیماری‌ها، آسیب‌ها و سایر ناتوانی‌ها ارزیابی، پیشنهاد و اجرا می‌کنند. آنها از طیف وسیعی از تکنیک ها و استراتژی های درمانی استفاده می کنند.فیزیوتراپی یک حرفه بهداشتی است که سلامت و تندرستی افراد را ارتقا می دهد.

فیزیوتراپی کودکان چیست؟

فیزیوتراپی اطفال رشته ای از فیزیوتراپی است که مسئول مشاوره، درمان و مراقبت از نوزادان، کودکان و نوجوانانی است که دچار تاخیر کلی در رشد، اختلالات حرکتی (هم مادرزادی و هم اکتسابی) می شوند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

فیزیوتراپیست کودکان چه می کند؟

یک ارزیابی جهانی از کودک و محیط او انجام می دهد و اهدافی را که باید با درمان یا مداخله همراه با خانواده و کودک به دست آید، تعیین می کند. راحت است که اهداف در کوتاه مدت برای بازنگری دوره ای آنها تعیین شوند.
مناسب ترین درمان یا مداخله درمانی را برای وضعیت کودک، با در نظر گرفتن جهانی بودن زیست روانی  اجتماعی آن، ایجاد می کند.

 • فیزیوتراپیست اطفال منابع و تکنیک های زیادی دارد، مانند تحرک، تمرینات برای کسب قدرت، تکنیک های فیزیوتراپی تنفسی، تهیه و استفاده از وسایل کمکی وضعیتی یا حرکتی، تطبیق اشیا و … اما ابزار اصلی آنها بازی و تحریک یادگیری حرکت است.
 • از خانواده های کودکان حمایت می کند و با سایر متخصصان در زمینه بهداشت، آموزش و خدمات اجتماعی همکاری می کند. این جنبه به مشارکت کودک در کارهای روزمره در خانه، مدرسه و جامعه کمک می کند.
  به طور دوره ای نتایج را بر اساس اهداف پیشنهادی پایش می کند.
 • روند فعلی این است که فیزیوتراپیست بیشتر و بیشتر در محیط های طبیعی کودکان (خانه، مدرسه یا مهد کودک، پارک و…) مداخله می کند.

جهت بررسی فیزیوتراپی در منزل وارد لینک شوید.

فیزیوتراپیست های کودکان را کجا پیدا کنیم؟

 • ما می توانیم فیزیوتراپ های کودکان را در موارد زیر پیدا کنیم:
 • خدمات توانبخشی بیمارستان و مراکز مراقبت اولیه
 • مراکز رشد و مراقبت اولیه کودک
 • مدارس (آموزش و پرورش عادی و استثنایی) و در تیم‌های مشاوره روان‌شناختی مدرسه
 • مراکز و کلینیک های خصوصی
 • برخی انجمن ها

چه کسی می تواند فیزیوتراپی کودکان کمک کند؟

جمعیت کودکانی که می توانند از مراقبت های ارائه شده توسط فیزیوتراپیست کودکان بهره مند شوند بسیار گسترده است و شامل موارد زیر است:

کودکان (0 تا 18 سال) که نیاز به درمان و پیگیری برای کاهش، به حداقل رساندن و جلوگیری از تغییرات در رشد حرکتی یا وضعیتی ناشی از بیماری ها یا شرایط منشا دارند

 • عصبی (فلج مغزی، صدمات کرانیوانسفالیک، اسپینا بیفیدا، …)
 • عصبی عضلانی (آتروفی عضلانی نخاعی، دیستروفی عضلانی دوشن، …)
 • عضلانی اسکلتی (آکندروپلازی، بیماری پرتس، دررفتگی مادرزادی باسن، تورتیکولی مادرزادی، پلاژیوسفالی و…)
 • تنفسی (برونشیولیت، فیبروز کیستیک، آسم و…)
 • ژنتیکی (سندرم داون، سندرم رت، سندروم گرگ و…)

اصول فیزیوتراپی کودکان

از حوزه عمل پیشگیری اولیه، مداخلات آموزشی و آموزنده را برای والدین در جهت ارتقای رشد خوب انجام دهید، همیشه پیشگیری از چهارتایی را در نظر بگیرید، یعنی کمترین مداخله را با بالاترین کیفیت انجام دهید، بدون اینکه به آسیب شناسی تبدیل شود. چیزی که نیست به عنوان مثال برگزاری کارگاه های آموزشی مدیریت کودک، مدیریت فرزندپروری برای ارتقای رشد حرکتی و …
از حوزه عمل پیشگیری ثانویه، یعنی مداخله در کودکان در معرض خطر، انجام مداخلات پیشگیرانه و پیگیری، برای نظارت بر رشد حرکتی و پیامدهای آن در سایر زمینه های رشد، در کودکان دارای عوامل خطر نشان داده شده توسط شواهد علمی ، همیشه با در نظر گرفتن یک بار دیگر، پیشگیری کواترنری.

بیشتر بخوانید : خدمات فیزیوتراپی

خانواده و کودک چه نقشی در فیزیوتراپی کودکان دارند؟

والدین و اعضای خانواده نقش اصلی را در مراقبت و رشد کودک به ویژه در سال های اول زندگی ایفا می کنند . به همین دلیل فیزیوتراپی اطفال خانواده را تشویق می کند که این نقش رهبری را در مدیریت کودک داشته باشد.

ضروری است که کودکان در فرآیند مداخله انگیزه داشته باشند و فعال ترین نگرش ممکن را داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، فیزیوتراپیست اطفال از بازی به عنوان ابزار اصلی استفاده می کند و همیشه علایق کودک را در پرانگیزه ترین کارهای روزمره خود در نظر می گیرد.

ارتباط خوب با کودک و بستگان او برای درک بهتر وضعیت آنها و تنظیم مداخلات فیزیوتراپیست کودکان و اهداف با نیازها و انگیزه های آنها ضروری است.

منابع :

www.semanticscholar.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا