خدمات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی سکته مغزی و روش های بهبودی سریع

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل ،با متد های الکتروتراپی و روش های دستی و تمرینات انجام می گردد.پالادیوم بیوتی خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه را وسط فیزیوتراپیست های ماهر و با تجربه انجام می دهد.
سکته مغزی یک بیماری سخت است که به علت مسدود شدن یا پارگی رگ های مغز رخ می دهد.با توجه به آمارها هر 6 نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار سکته مغزی می شود.عواقب زیادی برای مبتلایان داشته یا حتی باعث مرگ انان می شود.
در جهان هر 6 ثانیه یه فرد به دلیل سکته مغزی فوت می کند.این بیماری سومین علت مرگ و میر در دنیا و یکی از دلایل مهم ناتوانی طولانی مدت است.اشخاصی که دچار سکته مغزی می شوند با مشکلاتی مثل در حس کردن و حرکت کردن روبرو می شوند.درد داشتن و سوزش اندام ها هم دشواری های بعدی هستند.بسیاری از این دشواری ها با فیزیوتراپی در منزل برطرف می گردد.
متاسانه متوسط سن مبتلایان به بیماری سکته مغزی در کشور ما 15 سال کمتر از دیگر کشور ها می باشد و این بیماری حتی در جوانان سی و چند ساله یا در موارد نادردر افراد 20 ساله نیز مشاهده شده است.پس می بایست به خوبی با این بیماری آشنا باشیم تا با تغییر شیوه زندگی و روش های پیشگیرانه،از ابتلا به سکته مغزی ایمن باشیم.
همچنین با شناخت علائم این مریضی،سریع فرد بیمار را شناسایی کرده و برای پیشگیری از صدمات مغزی بیشتر اقدامات درمانی را شروع کنیم.

در انتها باید وظایف ورفتار درست با بیماران مبتلا به سکته مغزی اشنایی داشته باشیم تا درصورت لزوم پرستار همراه خوبی برای این افراد باشیم.در ادامه تمامی نکات وابسته به سکته مغزی و یکی از مهم ترین بخش های درمان بیماران که فیزیوتراپی نام دارد را توضیح خواهیم داد.

 

خدمات فیزیوتراپی

سکته مغزی چطور اتفاق می افتد؟

تمام مغز انسان پوشیده از مویرگ های باریکی است که مامور رساندن اکسیژن و موادغذایی به بافت مغز را برعهده دارند.در صورتی که به دلایل گوناگونی مثل وجود لخته خون در سیستم گردش خون،گرفتگی رگ ها به دلیل کلسترول بالای خون یا پارگی رگ به علت فشار خون بالا و…رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به قسمتی از مغز قطع شود،در عملکرد مغز اختلال ایجاد می شود و بخشی از مغز که با عدم خون رسانی مواجه شده،دچار صدمات بسیار جدی خواهد شد.به این ناهنجاری سکته مغزی گفته می شود.در صورتی که سکته به علت گرفتگی رگ رخ دهد از نوع ایسکمسک ور در صورتی که سکته مغزی به علت پارگی رگ باشد از نوع هموراژیک است.

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی در منزل

سکته مغزی میتواند بسیار کشنده باشد و در صورت زنده ماندن، بیمار نیز عوارض بسیاری رو تجربه خواهد کرد.با توجه به سن بیمار،مدت زمان رسیدن به بیمارستان و تشخیص بیماری و شدت سکته که از عوامل مهم بر شدت آسیب های مغزی هستند،ممکن است مریض دچار عوارض متععدی شود که متداول ترین آن فلج موقت یا دائم در اندام های یک طرف بدن می باشد.

چه عواملی باعث سکته مغزی می شود؟

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • نداشتن تحرک جسمی
 • استعمال سیگار
 • اریتمی قلبی

علائم سکته مغزی

سکته مغزی دارای نشانه های متفاوتی است که ممکن است طی چند دقیقه یا فورا بعد از گرفتگی رگ مغز اشکار شود.این علائم می تواند از بروز صدمه های مغزی بیشتر به شخصی که دچار سکته مغزی شده است جلوگیری نمایید.بعضی از این علائم عبارتند از:

 • فلج شدنی ناگهانی قسمتی از بدن
 • بروز تاری یا دوبینی در یک یا هر دو چشم
 • بوجود آمدن ناگهانی در بخش هایی از بدن بیمارمانند صورت،دست،پا و بویژه در یک طرف بدن
 • اختلال در صحبت کردن یا درک کردن آن ها
 • اختلال در راه رفتن،گیج شدن یهویی،نداشتن تعادل در حرکت و راه رفتن،زمین خوردن
 • سردرد یهویی و شدید بدون دلیل به همراه استفراغ یا تغییر در هوشیاری علی الخصوص سردرد یک طرفه و ضربان دار
 • حساسیت به نور
 • حساسیت به صدا
 • بیهوش شدن شخص

علائم فوری و هشدار دهنده

هر شخصی بهتر است اگاهی جزئی در مورد نحوه اشکار شدن سکته مغزی داشته باشد.بعضی از علائمی که به ما وقوع سکته مغزی را اطلاع می دهند عبارتند از:
این علائم به زبان انگلیسی با عنوان FAST شناخته می شوند،که چهارعلامت خیلی مهم،هشدار دهنده و سریع می باشد.

بیشتر بخوانید : هزینه فیزیوتراپی منزل

F برای صورت (face) :

اگر متوجه ناهنجاری یا ناهمواری بر صورت شخص شدید این یک علائم هشداردهنده می باشد.

A در مورد بازو (Arm) :

بی حسی یا ضعف بازو می تواند یک علامت اخطار دهنده باشد.اگر اطمینان ندارید می توانید از فرد بخواهید دست خود را بالا ببرد،اگر بازو پایین بیفتد این یک علامت هشدار دهنده می باشد.

S برای مشکل در گفتار (Speech difficulty):

از فرد بخواهید چیزی را تکرار کند،صحبت ناواضح و یا اشتباه در کلمات می تواند نشان گر سکته مغزی باشید.

T برای زمان (time ):

اگر شخصی نشانه های سکته مغزی را تجربه کرده،بایدسریعا بااورژانس تماس بگیرید.
هنگامی که همه یا بعضی از علائم گفته شده را در خود یا فرد دیگری مشاهده کردید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
هچنین با انجام درمان سریع مقدار آسیبی که به مغز بیمار می رسد به کمترین میزان ممکن کاهش می یابد و بیمار بعد از عبور از مرحله سکته با عوارض کمتری روبرو می شود.

توانبخشی سکته مغزی در خانه

ابتلا به سکته مغزی و ناتوانی در حرکت باعث می شود که عضلات بیمار به مرور زمان تحلیل رود که به طبع آن فرد دچار مشکل در حرکت می شود.همچنین با فلج شدن قسمتی از بدن تعادل بیمار از بین می رود.در این شرایط درمان های بازیابی به بیمار کمک می کند تا سپس استقلال خود را بدست بیاورد.
به همین علت است که در اکثر موارد از توانبخشی سکته مغزی در منزل استفاده می شود تا پزشک به منزل بیمار مراجعه کند و ادامه درمان را در منزل انجام دهد.فرد مبتلا به سکته مغزی با ادامه دادن تمرینات توانبخشی دوباره قدرت نگه داشتن قاشق در دست و غذا خوردن،نگه داشتن اجسام در دست،حفظ تعادل بدن و… را بدست خواهد آورد.
اما رفت و آمد فرد در این مواقع بسیار سخت و دشوار است.برای مراجعه به مراکز توانبخشی نیاز به وسیله نقلیه و فردی قوی همراه بیمار برای کمک به وی است.از طرف دیگر ترافیک در مسیر انرژی بسیار زیادی از بیمار می گیرد که باعث اذیت و نارضایتی بیمار می شود.

بیشتر بخوانید : خدمات فیزیوتراپی

تمرین درمانی سکته مغزی

شخصی که دچار سکته مغز شده است دچارمشکلات زیادی از جمله ناتوانی در راه رفتن و حرکت اندام های یک طرف بدن می باشد،بی حسی یک طرف صورت و گاه نداشتن توانایی در غذا خوردن،مشکلات دفعی،مشکل در صحبت کردن،مشکلات حافظه،درد در اندام بدن،خشک شدن مفاصل و عضلات و … روبرو خواهد شد.
به همین علت است که از تمرنی درمانی سکته مغزی برای تقویت وضعیت جسمانی بیمارن مورد استفاده قرار میگیرد.این تمرینات شامل ورزش ها و تمریناتی است که به تحت کنترل در آوردن عضلات فلج بدن بیمار سکته مغزی کمک می کند.

کار درمانی در منزل سکته مغزی

کار درمانی که در جهت تمرین درمانی و توانبخشی انجام صورت می گیرد،توانایی نشستن مجدد ،ایستادن، راه رفتن را به بیمار باز می گرداند به شرطی که خود بیمار با روحیه بالا این تمرینات را انجام دهد.
پزشک در حین کار درمانی روی اندام های متعدد شخص بیمار تمرکز می کند و با انجام حرکات کششی و ماساژ عضلات اندام ها را وادار به حرکت می کند.که ممکن است با درد کمی مواجه شوید که طبیعی می باشد.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل هم مانند کاردرمانی در داخل خانه و با مراجعه فیزیوتراپ به خانه فرد بیمار انجام می شود.فیزیوتراپی در منزل یکی از خدمات اصلی پالادیوم بیوتی می باشد.در فیزیوتراپی به بیمار آموزش داده می شود که با برخی حرکات به چه صورت فرد بتواند دوباره قدرت حرکتی خود را بدست بیاورد و به چه صورت بتواند از دیگر قسمت های بدن که سالم هستند استفاده کند.
بیشتر بیماران در چند هفته اول یا ماه اول سلامتی خود را بدست می اورد و افرادی که در این مدت به نتیجه نرسند نباید امید خود را از دست دهند و به درمان خود ادامه دهند.
فیزیوتراپی برای نرمال کردن کنترل ماهیچه ها و بازگشت وضعیت بیمار به حالت اولیه کمک می کند.فیزیوتراپی در منزل می بایست خیلی سریع آغاز شود.
فیزیوتراپ با توجه به شرایط فرد ممکن است از تمرینات کششی و ماساژعضلات در کنار برخی از دستگاه ها که آن ها را به منزل بیمار میبرد بهره می برد.

منابع :

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004433.pub3/full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26446577/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا