خدمات جراحی بینی

نحوه خوابیدن پس از عمل جراحی بینی

جراحی بینی یکی از راج ترین و متداول ترین روش های زیبایی در ایران می باشد که نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد و به زیباتر شدن و بهتر شدن حالت بینی کمک می نماید.

این روش زیبایی نیز مثل دیگر جراحی ها دوره بهبودی دارد و نیاز است که یک سری نکات و مراقبت ها را انجام دهید تا نتایج بهتری را شاهد باشیم.می توان گفت که دوره ترمیم و بهبودی به همین دوره نقاهت وابسته است و شما می بایست پس از جراحی،استراحت و خواب لازم را داشته باشید و در این مرحله است که نوع صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی حائز اهمیت می باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی نوع خوابیدن پس از عمل بینی بپردازیم.

خوابیدن پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی به شما توصیه می گردد تا جایی که می توانید در خانه بمانید و استراحت نمایید تا دوره ترمیم و بهبودی با سرعت بالاتری طی گردد و زودتر به نتیجه مورد نظرتان برسید.و نیز توصیه می شود در زمان سپری شدن دوره بهبودی،هیچ فشار و ضربه ای به بینی وارد نگردد و رعایت این گونه مراقبت ها می بایست تا چندین هفته پس از جراحی ادامه دار باشد.آن هم به علت مدت زمانی که طول می کشد تا استخوان و غضروف پس از جراحی شکل بگیرند و کمترین آسیبی می تواند نتایج را از بین ببرد.

در موقع خواب،اندام های داخلی و پوست و مو بازسازی می شوند و نیاز است خون و اکسیژن به مقدار کافی به بافت ها برسد،پس دارای اهمیت می باشد که موقعیت خوابیدن به نحوی باشد که در راستای تسریع بهبودی باشد.از جهتی دیگر رعایت نحوه درست خوابیدن کمک می نماید تا از میزان ورم و التهاب موجود در بینی کم شود و خوابیدن در موقعیت های معمول منجر به تجمع مایع و تورم زیاد بینی می گردد که این امر با درد زیادی نیز به همراه خواهد بود.

قیمت رینوپلاستی بیشتر بخوانید.

پس از عمل بینی حتما باید به صورت طاق باز بخوابید و از خوابیدن بر روی پهلوها خودداری نمایید و اگر جزء آن دسته از اشخاصی هستید که در خواب غلت می زنید،می توانید از بالشت های گردنی استفاده نمایید تا حرکت تان بیشتر تحت کنترل باشد.هنگامی که در این پوزیشن قرار می گیرید،صورت به طور کامل صاف می باشد و فشار و آسیبی به بینی وارد نمی گردد.ازجهتی با توجه به این که پس از جراحی،خون و ترشحات داخل بینی وجود دارد،این روش خوابیدن کمک می نماید تا خون و مایعات آسان تر از بینی تخلیه گردد.

مراقبت های ضروری هنگام خوابیدن

ازجمله مراقبت های مهم پس از عمل بینی که در موقع خوابیدن می بایست در نظر گرفت،می توان به موارد پایین اشاره نمود:

 •  حتما موقع خواب،یک یا دو بالشت زیر سر خود قرار دهید تا سر در زاویه 45 درجه و در موقعیت بالاتری نسبت به قلب قرار بگیرد و آسان تر بخوابید.
 • از بالشت های مناسب ترجیحا طبی استفاده نمایید تا خواب بهتری داشته باشید و فشار کمتری به کمر و گردنتان وارد گردد.
 • سعی نمایید تا چند هفته پس از جراحی،تنها بخوابیدتا احتمال هرنوع برخورد و صدمه ای به بینی از بین برود.
 •  از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کنید و در واقع این بدترین نوع خوابیدن می باشد که توصیه می گردد تا شش ماه رعایت شود،آن هم به علت این که در ای حالت بیشترین میزان تماس با بینی ایجاد می گردد و قطعا موجب تغییراتی در نتایج جراحی بوجود خواهد آمد.
 •  یک تا دوهفته پس از جراحی از خوابیدن به پهلوها پرهیز کنید.
 •  قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده نمایید و علت این امر بیدار شدن در هنگام صبح با کمترین ورم خواهد بود.
 •  از مصرف زیاد قهوه و کافئین خودداری نمایید زیرا باعث بی خوابی در فرد می گردد.

 

همه چیز درباره جراحی بینی که باید بدانید

توصیه های مهم پس از عمل

 •  چسب بینی می بایست به طور مداوم استفاده گردد و در صورتی که چسب خیس یا کثیف شود آن را تعویض نمایید.
 •  مهم ترین مراقبت جلوگیری از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی می باشد و از خم و راست شدن و بلند کردن اجسام سنگین نیز خودداری نمایید.
 •  دندان ها را به آرامی مسواک بزنید و حتما از مسواک نرم استفاده نمایید.
 •  به رژیم غذایی خود توجه نمایید و در حد امکان خوراکی های مقوی و فیبردار ،پروتیین و انواعی از ویتامین ها را مصرف نمایید تا از بروز یبوست پیشگیری نمایید.
 •  استفاده از عینک طبی و آفتابی چند هفته پس از عمل بینی ممنوع می باشد زیرا باعث فشار به استخوان و باعث تغییراتی در فرم بینی می گردد.

تا چه مدت پس از عمل باید روش خوابیدن را عوض کنیم؟

از آن جایی که طول دوره نقاهت و روند ترمیم بینی درهر شخصی متفاوت می باشد ،مدت زمانی که باید نحوه درست خوابیدن اهمیت داده شود نیز متفاوت خواهد بود.
اما ما به شما توصیه می کنیم به مدت یک هفته به صورت طاق باز بخوابید و در موقع خوابیدن سرتان را به سمت بالا نگه دارید تا علاوه بر کاهش احتمال وارد آمدن ضربه به بینی،مایعات و ترشحات داخل بینی سریع تر خارج شوند و خواب بهتری داشته باشید.

ریکاوری عمل بینی بیشتر بخوانید

آیا خوابیدن پس از جراحی سخت می باشد؟

به طور معمول پس از جراحی و به علت گرفتگی بینی،امکان دارد مشکلاتی در روند خواب ایجاد گردد و یا اینکه طاق باز خوابیدن به مدت طولانی برای بعضی از افراد مشکل باشد.برای داشتن خواب راحت توصیه می گردد تا در حد ممکمن استرس را از خود دور نمایید.

آیا پس از جراحی می توان از قرص خواب استفاده نمود؟

توصیه می گردد بدون استفاده ازقرص خواب،خواب طبیعی داشته باشید.زیرا ممکن است قرص خواب با داروهای تجویز شده اختلال داشته باشند.

چه مدت پس از جراحی می توان رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی از قبیل اقداماتی می باشد که با بالارفتن فشار خون همراه می باشد که خود می تواند باعث افزایش ورم و التهاب گردد،به علاوه این که احتمال وارد آمدن ضربه و آسیب را به همراه دارد.توصیه می گردد به مدت4 تا 6 هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید و بگذارید دوره ترمیم و بهبودی کامل گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا