خدمات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی دست

دست یکی از اعضای مهم بدن هست که کوچک ترین مشکل و درد در هر یک از قسمت های اون می تونه زندگی و کارهای روزمره رو برای فرد مختل کنه. فیزیوتراپی دست می تونه با بهبود عملکرد دست، قابلیت های اون رو افزایش بده و باعث بهبود توانمندی های دست در انجام کارهای روزمره بشه. معمولا کسانی که دچار اختلال ناتوانی در دست می شن کسانی هستند که مشکلاتی مثل اختلالات آرتروز، تریگر فینگر، تاندونیت، سندروم تونل کارپال، بیماری دکورون، دوپویترون دارن. بعضی از افراد هم هستن که دست اون ها دچار آسیب های تروماتیک شده مثل قطع تاندون، شکستگی و یک سری جراحی که روی دست انجام میشه. همه این افراد می تونن با فیزیوتراپی دست های خودشون را تقویت کنن و دوباره به فعالیت هاشون بپردازن.

فیزیوتراپی دست چگونه انجام می شود؟

برای این که فیزیوتراپیست دست یک بیمار رو فیزیوتراپی کنه، باید اول از همه عارضه و مشکل دست رو بررسی کنه و سپس براساس اون به درمان تخصصی با فیزیوتراپی در نواحتی مختلف دست بپردازه. فیزیوتراپیست برای درمان ممکنه از تکینک های مختلفی مثل امواج درمانی در ناحیه، تیپینگ و یا ماساژ دست به روش مخصوص استفاده کنه. همه این روش ها کمک می کنن تا اندام آسیب دیده هر چه زودتر بهبود پیدا کنه و حرکت دست هم آسون بشه. همچنین درد و التهاب رو هم تا میزان زیادی کاهش میدن. علاوه بر این معمولا فیزیوتراپیست از تمرینات طبی و تمرینات دامنه حرکتی هم کمک می گیره تا قدرت عضلات دست مجددا زیاد بشه.

فیزیوتراپی دست چه مزایایی دارد؟

یکی از مهم ترین مزایای فیزیوتراپی دست این هست که به عنوان یک درمان کاملا غیر تهاجمی شناخته می شه. به این معنی که بدون این که شما نیازی به جراحی پیدا کنین، می تونین ناحیه آسیب دیده رو با فیزیوتراپی درمان کنین. از مزایای دیگه این روش این هست که درد جدید یا قدیمی هردو از بین می رن و احساس دردی که بیشتر ریشه در مشکلات عصبی هم داره، برطرف میشه. خیلی از کسانی که دستشون آسیب دیده بود و به نوعی حس دستشون از بین رفته بود، تونستن با فیزیوتراپی دوباره عصب دست و تحریک کنن و حس اونو برگردونن.
معمولا فیزیوتراپیست ها علاوه بر این که تو کلینیک یا منزل سعی می کنن فیزیوتراپی دست انجام بدن، از ابزارهای خاص دیگه هم استفاده می کنن. به این شکل که به بیماراشون پیشنهاد می دن که اون ابزارها رو تهیه کنن و نحوه تمرین کردن هم بهشون آموزش می دن تا بیمارها بتونن تو منزل تمرینات و حرکات کششی انجام بدن تا هر چه زود تر دستشون بهبود پیدا کنه. در نتیجه خیلی از بیمارها بعد از چند جلسه فیزیوتراپی دوباره می تونن به کارشون برگردن و ورزش و فعالیت های روزمرشون رو انجام بدن. از جمله مزایای دیگه فیزیوتراپی هم اینه که کمک می کنه تا اگه زخمی وجود داشته بهبود پیدا کنه. همچنین می تونه از عفونت زخم جلوگیری کنه و اجازه هم نده که جای زخم بعد از مدت ها باقی بمونه.

انواع روش های فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپیست براساس وضعیت آسیب دست هر بیمار روش های مختلفی رو پیشنهاد می ده که این روش ها رو ما در ادامه به شما معرفی می کنیم:

تمرینات کششی دست

تمرینات کششی دست شامل تعدادی حرکت میشه که فیزیوتراپیست اون ها را به شما یاد میده و از تون میخواد با دقت و تمرکز این حرکات رو انجام بدین. مثلا این که باید بازوهاتون رو صاف کنین و به سمت بیرون دراز کنین و بعد کف دستتون را به طرف بیرون و انگشت هاتون رو هم به سمت پایین بکشین. یه سری حرکات کششی دیگه هم هستن که بنا به صلاح دید فیزیوتراپیست براتون تجویز میشه.

لیزر درمانی

یکی دیگه از روش های فیزیوتراپی لیزر درمانیه که تو این روش با دستگاه لیزر انرژی نوری رو تو یک قسمت خاص متمرکز و تشدید می کنن. لیزر درمانی برای کسانی مناسبه که مشکل مچ درد، آرتریت دست، بورسیت، سندرم تونل کارپال، آرنج، سندم تونل کوبیتال و انگشت ماشه ای دارن. همچنین افرادی هم که تو ورزش دستشون دچار مشکل شده و یا پیج خورده و یا کشیده شده، می تونن از این روش استفاده کنن.

شاک ویو تراپی

شاک ویوتراپی بیشتر این شکلیه که انرژی جنبشی رو با دستگاه به قسمت مورد نظر از طریق پوست وارد می کنند. این انرژی می تونه با بافت های مجاور خودش همکاری کنه و باعث بشه که رگ های خونی جدیدی تشکیل بشه. همچنین می تونه به تولید کلاژن های جدید و شکسته شدن کلسیفیکاسیون هم کمک کنه. چنین مواردی باعث میشن تا درد و التهاب تو قسمت مورد نظر دست کم بشن و دامنه حرکتی هم بهبود پیدا کنه.

اولترا سوند تراپی

یکی دیگه از روش های فیزیوتراپی دست هم اولتراسوند تراپیه که باعث نرم شدن عضلات منقبض شده و تاندون ها میشه. اولتراسوند غیرحرارتی با روش هایی که مربوط به انتقال گرما نیستند، تو کاهش درد دست تاثیر زیادی دارند. زمانی که انرژی از طریق این دستگاه وارد بدن میشه، حباب های گازی ریزی ایجاد میشن که می تونن تو اطراف بافت های دست جمع بشن و درد رو کاهش بدن.

تکار تراپی

تکار تراپی هم یه نوع روش حرارت درمانی درونی محسوب می شه که می تونه با تولید گرما داخل بدن درد رو کاهش بده. این دستگاه براساس امواج رادیویی کار می کنه و کاربرد اصلی اون هم توانبخشی موسکولواسکلتال یا همون عضلاتی اسکلتی هست. افرادی که دستشون دچار صدمه و التهابات حاد و مزمنی شده و یا دچار اسپاسم عضلانی شدن، تکار تراپی براشون بهترین روش درمانی فیزیوتراپی حساب میشه.

الکترو تراپی

یه روش دیگه تو فیزیوتراپی الکترو تراپیه که می تونه درد رو کاملا برطرف کنه. دلیل این موضوع هم این که این روش باعث بهبود گردش خونه در دست میشه. در نتیجه عضلات دست شل میشن و اختلالی که وجود داره از بین میره.

درمان دستی و سنتی با فیزیوتراپی دست در منزل

این درمان هم شامل همون منوال تراپی یا موبیلیزاسیون است که برای معاینه دست، تشخیص مشکل و درمان اون به کار میره. معمولا این درمان رو به عنوان جزئی از توانبخشی ارتوپدی یا ورزشی با فیزیوتراپی در منزل می شناسن.

ماساژ درمانی

آخرین روش هم مربوط به ماساژدرمانیه که فیزیوتراپیست با ماساژ دادن نقاط آسیب دیده دست کمک می کنه تا درد بیمار کاهش پیدا کنه و استرس و اضطراب هم از بیمار دور بشه. افرادی که مشکل آرتریت دست، سندرم تونل کارپال، نوروپاتی و مشکلات دیگه دارن، می تونن در کنار روش های دیگه فیزیوتراپی، ماساژ درمانی هم انجام بدن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا